- Radial Shaft Seal
- 990.6 mm Shaft Diameter
- 1041.603 mm Housing Bore Diameter
- 22.225 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Seal Design | Molded Design |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Construction | HDS2 |
| Inch/Metric | Metric |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Lip Style | Internal |
| Housing Bore Dia. | 1041.603 mm |
| Lip Material | Nitrile |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Seal Application | General Purpose |
| Shaft Dia. | 990.6 mm |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Pressure | 15 psi |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Weight | 13.61 LB |
| EAN or UPC | 85311148542 |

