- Radial Shaft Seal
- 990.6 mm Shaft Diameter
- 1041.603 mm Housing Bore Diameter
- 22.225 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Lip Material | Nitrile |
| Inch/Metric | Metric |
| Shaft Dia. | 990.6 mm |
| Seal Design | Molded Design |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Construction | HDS2 |
| Seal Application | General Purpose |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Pressure | 15 psi |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Housing Bore Dia. | 1041.603 mm |
| Lip Style | Internal |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Weight | 13.61 LB |
| EAN or UPC | 85311148542 |

