- Radial Shaft Seal
- 585 mm Shaft Diameter
- 620 mm Housing Bore Diameter
- 20 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Lip Type | Non-Split |
| Pressure | 10 psi |
| Seal Design | Bonded Design |
| Construction | HDS2 |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Seal Application | General Purpose |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.093 |
| Inch/Metric | Metric |
| Lip Material | Nitrile |
| Shaft Dia. | 585 mm |
| Lip Style | Internal |
| Housing Bore Dia. | 620 mm |
| Weight | 4.917 LB |
| EAN or UPC | 85311264518 |

