- Radial Shaft Seal
- 585 mm Shaft Diameter
- 620 mm Housing Bore Diameter
- 20 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Pressure | 10 psi |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Inch/Metric | Metric |
| Seal Design | Bonded Design |
| Lip Type | Non-Split |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Housing Bore Dia. | 620 mm |
| Lip Material | Nitrile |
| Shaft Dia. | 585 mm |
| Seal Application | General Purpose |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Construction | HDS2 |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.093 |
| Lip Style | Internal |
| Weight | 4.917 LB |
| EAN or UPC | 85311264518 |

