- Radial Shaft Seal
- 215.9 mm Shaft Diameter
- 254.203 mm Housing Bore Diameter
- 17.475 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Shaft Dia. | 215.9 mm |
| Seal Application | General Purpose |
| Lip Type | Non-Split |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Pressure | 10 psi |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Lip Style | Internal |
| Construction | HDS1 |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Housing Bore Dia. | 254.203 mm |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Lip Material | Nitrile |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Inch/Metric | Metric |
| Seal Design | Assembled Design |
| Weight | 3.518 LB |
| EAN or UPC | 85311094283 |

