- Radial Shaft Seal
- 215.9 mm Shaft Diameter
- 254.203 mm Housing Bore Diameter
- 17.475 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Pressure | 10 psi |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Shaft Dia. | 215.9 mm |
| Construction | HDS1 |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Lip Material | Nitrile |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Lip Style | Internal |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Seal Application | General Purpose |
| Inch/Metric | Metric |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Housing Bore Dia. | 254.203 mm |
| Lip Type | Non-Split |
| Seal Design | Assembled Design |
| Weight | 3.518 LB |
| EAN or UPC | 85311094283 |

