- Radial Shaft Seal
- 212.73 mm Shaft Diameter
- 263.53 mm Housing Bore Diameter
- 19.05 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Inch/Metric | Metric |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case w/4 Adjustable Lugs |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Lip Material | Duralip (Carboxylated Nitrile) |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Seal Application | General Purpose |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Lip Style | Internal |
| Housing Bore Dia. | 263.53 mm |
| Seal Design | Assembled Design |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Construction | HDS3 |
| Pressure | 10 psi |
| Shaft Dia. | 212.73 mm |
| Weight | 3.625 LB |
| EAN or UPC | 85311096416 |

