- Radial Shaft Seal
- 212.73 mm Shaft Diameter
- 263.53 mm Housing Bore Diameter
- 19.05 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Seal Design | Assembled Design |
| Lip Style | Internal |
| Seal Application | General Purpose |
| Lip Material | Duralip (Carboxylated Nitrile) |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case w/4 Adjustable Lugs |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Housing Bore Dia. | 263.53 mm |
| Pressure | 10 psi |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Shaft Dia. | 212.73 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Construction | HDS3 |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Weight | 3.625 LB |
| EAN or UPC | 85311096416 |

