- 10 mm ID x 30 mm OD x 9 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Plastic Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| I.D. | 10 mm |
| Series | 7200 |
| Seal Type | Unsealed |
| Rows of Balls | Single |
| O.D. | 30 mm |
| Cage Type | Plastic |
| Bore Type | Round Bore |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Preload Level | None |
| No. in Set | Single Bearing |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| Flush Ground | No |
| Inner Ring Width | 9 mm |
| Material | Steel |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Ball Material | Steel |
| Outer Ring Width | 9 mm |
| O.D. Type | Straight |
| Static Load Rating [Max] | 3350 lbf |
| Dynamic Load Rating | 7020 lbf |
| Capacity | High Capacity |
| Locking Device | No Locking Device |
| icNumber | 7696688 |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Precision | Standard |
| Enclosure | Open |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Contact Angle | 40° |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Limiting Speed - Grease | 19000 rpm |
| Seal Material | None |
| Width | 0.35 in, 9 mm |
| Weight | 0.073 LB |
| EAN or UPC | 7316577127914 |

