- 10 mm ID x 30 mm OD x 9 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Plastic Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| I.D. | 10 mm |
| Static Load Rating [Max] | 3350 lbf |
| Rows of Balls | Single |
| Cage Type | Plastic |
| Bore Type | Round Bore |
| Flush Ground | No |
| O.D. Type | Straight |
| Enclosure | Open |
| Material | Steel |
| Seal Material | None |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Precision | Standard |
| No. in Set | Single Bearing |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Ball Material | Steel |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Contact Angle | 40° |
| Width | 0.35 in, 9 mm |
| Series | 7200 |
| Locking Device | No Locking Device |
| O.D. | 30 mm |
| Seal Type | Unsealed |
| Dynamic Load Rating | 7020 lbf |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Limiting Speed - Grease | 19000 rpm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| Outer Ring Width | 9 mm |
| Capacity | High Capacity |
| icNumber | 7696688 |
| Preload Level | None |
| Inner Ring Width | 9 mm |
| Weight | 0.073 LB |
| EAN or UPC | 7316577127914 |

