- 12 mm ID x 32 mm OD x 10 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Radial Internal Clearance | Normal |
| O.D. | 32 mm |
| Ball Material | Steel |
| Enclosure | Open |
| Seal Type | Unsealed |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| Outer Ring Width | 10 mm |
| Seal Material | None |
| Inner Ring Width | 10 mm |
| Limiting Speed - Grease | 18000 rpm |
| Preload Level | None |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Rows of Balls | Single |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Capacity | High Capacity |
| Bearing Design | Single Row Angular Contact |
| icNumber | 7696159 |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Cage Type | Plastic |
| Width | 0.39 in, 10 mm |
| Bore Type | Round Bore |
| Locking Device | No Locking Device |
| Series | 7200 |
| Contact Angle | 40° |
| No. in Set | Single Bearing |
| Static Load Rating [Max] | 3800 lbf |
| Precision | Standard |
| Material | Steel |
| I.D. | 12 mm |
| Flush Ground | No |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| O.D. Type | Straight |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Dynamic Load Rating | 7610 lbf |
| Weight | 0.087 LB |
| EAN or UPC | 7316576649677 |

