- 12 mm ID x 32 mm OD x 10 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Cage Type | Plastic |
| Material | Steel |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Outer Ring Width | 10 mm |
| Bore Type | Round Bore |
| Enclosure | Open |
| Width | 0.39 in, 10 mm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Locking Device | No Locking Device |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| O.D. | 32 mm |
| Contact Angle | 40° |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Capacity | High Capacity |
| Bearing Design | Single Row Angular Contact |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Limiting Speed - Grease | 18000 rpm |
| Ball Material | Steel |
| icNumber | 7696159 |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Static Load Rating [Max] | 3800 lbf |
| Flush Ground | No |
| Precision | Standard |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Seal Type | Unsealed |
| Preload Level | None |
| Dynamic Load Rating | 7610 lbf |
| Series | 7200 |
| Seal Material | None |
| Rows of Balls | Single |
| No. in Set | Single Bearing |
| I.D. | 12 mm |
| Inner Ring Width | 10 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| O.D. Type | Straight |
| Weight | 0.087 LB |
| EAN or UPC | 7316576649677 |

