- 17 mm ID x 40 mm OD x 12 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Plastic Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Flush Ground | No |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Enclosure | Open |
| Dynamic Load Rating | 11100 lbf |
| Seal Type | Unsealed |
| Seal Material | None |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Precision | Standard |
| Outer Ring Width | 12 mm |
| icNumber | 7695890 |
| Preload Level | None |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| O.D. | 40 mm |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Locking Device | No Locking Device |
| O.D. Type | Straight |
| Capacity | High Capacity |
| Width | 0.47 in, 12 mm |
| Contact Angle | 40° |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Limiting Speed - Grease | 15000 rpm |
| Rows of Balls | Single |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Cage Type | Plastic |
| Inner Ring Width | 12 mm |
| Bore Type | Round Bore |
| Series | 7200 |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Material | Steel |
| Static Load Rating [Max] | 6100 lbf |
| Ball Material | Steel |
| No. in Set | Single Bearing |
| I.D. | 17 mm |
| Weight | 0.149 LB |
| EAN or UPC | 7316577067654 |

