- 17 mm ID x 40 mm OD x 12 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Plastic Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| I.D. | 17 mm |
| Seal Material | None |
| Ball Material | Steel |
| Inner Ring Width | 12 mm |
| Cage Type | Plastic |
| O.D. | 40 mm |
| icNumber | 7695890 |
| Seal Type | Unsealed |
| Capacity | High Capacity |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Enclosure | Open |
| Preload Level | None |
| Contact Angle | 40° |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Precision | Standard |
| Material | Steel |
| Outer Ring Width | 12 mm |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| Width | 0.47 in, 12 mm |
| Static Load Rating [Max] | 6100 lbf |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Bore Type | Round Bore |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Limiting Speed - Grease | 15000 rpm |
| Dynamic Load Rating | 11100 lbf |
| No. in Set | Single Bearing |
| O.D. Type | Straight |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Rows of Balls | Single |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Locking Device | No Locking Device |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Series | 7200 |
| Flush Ground | No |
| Weight | 0.149 LB |
| EAN or UPC | 7316577067654 |

