- 20 mm ID x 47 mm OD x 14 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Plastic Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Precision | Standard |
| Static Load Rating [Max] | 1870 lbf |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| Width | 0.55 in, 14 mm |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Bore Type | Round Bore |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Inner Ring Width | 14 mm |
| Cage Type | Plastic |
| Seal Material | None |
| Limiting Speed - Oil | 17000 rpm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Contact Angle | 40° |
| Flush Ground | No |
| Limiting Speed - Grease | 12000 rpm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Series | 72 |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| No. in Set | Single Bearing |
| Preload Level | None |
| O.D. Type | Straight |
| Locking Device | No Locking Device |
| Enclosure | Open |
| Material | Steel |
| icNumber | 7695808 |
| Ball Material | Steel |
| Seal Type | Unsealed |
| Outer Ring Width | 14 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Capacity | High Capacity |
| I.D. | 20 mm |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Dynamic Load Rating | 3150 lbf |
| O.D. | 47 mm |
| Weight | 0.232 LB |
| EAN or UPC | 7316576649752 |

