- 20 mm ID x 47 mm OD x 14 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Plastic Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Dynamic Load Rating | 3150 lbf |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Seal Material | None |
| icNumber | 7695808 |
| Width | 0.55 in, 14 mm |
| Ball Material | Steel |
| Flush Ground | No |
| Locking Device | No Locking Device |
| Enclosure | Open |
| Outer Ring Width | 14 mm |
| Cage Type | Plastic |
| Capacity | High Capacity |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| No. in Set | Single Bearing |
| Contact Angle | 40° |
| Rows of Balls | Single |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Preload Level | None |
| Limiting Speed - Grease | 12000 rpm |
| O.D. Type | Straight |
| Limiting Speed - Oil | 17000 rpm |
| I.D. | 20 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Series | 72 |
| Precision | Standard |
| O.D. | 47 mm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Bore Type | Round Bore |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| Material | Steel |
| Static Load Rating [Max] | 1870 lbf |
| Inner Ring Width | 14 mm |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Seal Type | Unsealed |
| Weight | 0.232 LB |
| EAN or UPC | 7316576649752 |

