- 25 mm ID x 52 mm OD x 15 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Plastic Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| Preload Level | None |
| Contact Angle | 40° |
| Dynamic Load Rating | 15600 lbf |
| Capacity | High Capacity |
| No. in Set | Single Bearing |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Outer Ring Width | 15 mm |
| Inner Ring Width | 15 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Width | 0.59 in, 15 mm |
| I.D. | 25 mm |
| Ball Material | Steel |
| O.D. | 52 mm |
| Seal Type | Unsealed |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Material | Steel |
| O.D. Type | Straight |
| Limiting Speed - Grease | 10000 rpm |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Static Load Rating [Max] | 10200 lbf |
| Limiting Speed - Oil | 15000 rpm |
| Precision | Standard |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Bore Type | Round Bore |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Locking Device | No Locking Device |
| Rows of Balls | Single |
| Cage Type | Plastic |
| Flush Ground | No |
| Enclosure | Open |
| Seal Material | None |
| Series | 7200 |
| icNumber | 7695929 |
| Weight | 0.291 LB |
| EAN or UPC | 7316577149718 |

