- 25 mm ID x 52 mm OD x 15 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Plastic Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Material | Steel |
| icNumber | 7695929 |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Capacity | High Capacity |
| Seal Material | None |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Bore Type | Round Bore |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Locking Device | No Locking Device |
| Seal Type | Unsealed |
| Width | 0.59 in, 15 mm |
| Precision | Standard |
| Contact Angle | 40° |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Static Load Rating [Max] | 10200 lbf |
| Outer Ring Width | 15 mm |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Limiting Speed - Oil | 15000 rpm |
| Enclosure | Open |
| O.D. Type | Straight |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Flush Ground | No |
| Limiting Speed - Grease | 10000 rpm |
| Series | 7200 |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Dynamic Load Rating | 15600 lbf |
| No. in Set | Single Bearing |
| O.D. | 52 mm |
| Preload Level | None |
| Ball Material | Steel |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| I.D. | 25 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Inner Ring Width | 15 mm |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Cage Type | Plastic |
| Weight | 0.291 LB |
| EAN or UPC | 7316577149718 |

