- 30 mm ID x 62 mm OD x 16 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Plastic Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Limiting Speed - Grease | 8500 rpm |
| Bore Type | Round Bore |
| Capacity | High Capacity |
| Ball Material | Steel |
| Limiting Speed - Oil | 12000 rpm |
| Series | 7200 |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| No. in Set | Single Bearing |
| Material | Steel |
| O.D. Type | Straight |
| Contact Angle | 40° |
| Static Load Rating [Max] | 15600 lbf |
| Seal Material | None |
| Locking Device | No Locking Device |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Enclosure | Open |
| Inner Ring Width | 16 mm |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Flush Ground | No |
| Width | 0.63 in, 16 mm |
| Outer Ring Width | 16 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| icNumber | 7695864 |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Seal Type | Unsealed |
| I.D. | 30 mm |
| Cage Type | Plastic |
| Dynamic Load Rating | 23800 lbf |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Preload Level | None |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| O.D. | 62 mm |
| Precision | Standard |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Weight | 0.434 LB |
| EAN or UPC | 7316571410326 |

