- 30 mm ID x 62 mm OD x 16 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Plastic Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Locking Device | No Locking Device |
| Material | Steel |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Enclosure | Open |
| Seal Material | None |
| Cage Type | Plastic |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Flush Ground | No |
| icNumber | 7695864 |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Rows of Balls | Single |
| O.D. Type | Straight |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Outer Ring Width | 16 mm |
| Preload Level | None |
| Inner Ring Width | 16 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Series | 7200 |
| Width | 0.63 in, 16 mm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Capacity | High Capacity |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| O.D. | 62 mm |
| Ball Material | Steel |
| Static Load Rating [Max] | 15600 lbf |
| Dynamic Load Rating | 23800 lbf |
| Limiting Speed - Oil | 12000 rpm |
| I.D. | 30 mm |
| Seal Type | Unsealed |
| Precision | Standard |
| No. in Set | Single Bearing |
| Bore Type | Round Bore |
| Limiting Speed - Grease | 8500 rpm |
| Contact Angle | 40° |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Weight | 0.434 LB |
| EAN or UPC | 7316571410326 |

