- 30 mm ID x 62 mm OD x 16 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Preload Level | None |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| O.D. Type | Straight |
| Rows of Balls | Single |
| Cage Type | Metal |
| Capacity | High Capacity |
| No. in Set | Single Bearing |
| Reference Speed | 14000 rpm |
| Width | 16 mm |
| Ball Material | Steel |
| icNumber | 7695838 |
| Precision | Standard |
| Series | 7200 |
| Material | Steel |
| O.D. | 62.0000 mm |
| Contact Angle | 40° |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Dynamic Load Rating | 5,350.00 lbf |
| Enclosure | Open |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Static Load Rating [Max] | 3,510.00 lbf |
| Outer Ring Width | 16 mm |
| Seal Type | Unsealed |
| Inner Ring Width | 16 mm |
| I.D. | 30 mm |
| Flush Ground | No |
| Locking Device | No Locking Device |
| Seal Material | None |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Bore Type | Round Bore |
| Limiting Speed | 14000 rpm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Weight | 0.472 LB |
| EAN or UPC | 7316576649813 |

