- 30 mm ID x 62 mm OD x 16 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
| Enclosure | Open |
| Preload Level | None |
| Seal Type | Unsealed |
| Rows of Balls | Single |
| Ball Material | Steel |
| Cage Type | Metal |
| I.D. | 30 mm |
| Bore Type | Round Bore |
| Series | 7200 |
| Static Load Rating [Max] | 3,510.00 lbf |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| No. in Set | Single Bearing |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Flush Ground | No |
| O.D. | 62.0000 mm |
| Seal Material | None |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Dynamic Load Rating | 5,350.00 lbf |
| Capacity | High Capacity |
| Material | Steel |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Reference Speed | 14000 rpm |
| icNumber | 7695838 |
| O.D. Type | Straight |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Locking Device | No Locking Device |
| Limiting Speed | 14000 rpm |
| Precision | Standard |
| Contact Angle | 40° |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Inner Ring Width | 16 mm |
| Width | 16 mm |
| Outer Ring Width | 16 mm |
| Weight | 0.472 LB |
| EAN or UPC | 7316576649813 |

