- 35 mm ID x 72 mm OD x 17 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Plastic Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Bore Type | Round Bore |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Series | 72 |
| Width | 0.67 in, 17 mm |
| Cage Type | Plastic |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| Capacity | High Capacity |
| icNumber | 7695930 |
| Rows of Balls | Single |
| Locking Device | No Locking Device |
| No. in Set | Single Bearing |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Inner Ring Width | 17 mm |
| I.D. | 35 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Outer Ring Width | 17 mm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Flush Ground | No |
| Enclosure | Open |
| Seal Material | None |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Ball Material | Steel |
| Limiting Speed - Oil | 11000 rpm |
| Static Load Rating [Max] | 20800 lbf |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Contact Angle | 40° |
| O.D. | 72 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Precision | Standard |
| Limiting Speed - Grease | 8000 rpm |
| Material | Steel |
| Seal Type | Unsealed |
| Preload Level | None |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Dynamic Load Rating | 30700 lbf |
| O.D. Type | Straight |
| Weight | 0.625 LB |
| EAN or UPC | 7316576632822 |

