- 35 mm ID x 72 mm OD x 17 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Plastic Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Flush Ground | No |
| Material | Steel |
| Inner Ring Width | 17 mm |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Capacity | High Capacity |
| Enclosure | Open |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| O.D. Type | Straight |
| O.D. | 72 mm |
| icNumber | 7695930 |
| Seal Material | None |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Limiting Speed - Oil | 11000 rpm |
| I.D. | 35 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Cage Type | Plastic |
| Precision | Standard |
| Bore Type | Round Bore |
| Width | 0.67 in, 17 mm |
| Series | 72 |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Contact Angle | 40° |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Ball Material | Steel |
| Seal Type | Unsealed |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Locking Device | No Locking Device |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| No. in Set | Single Bearing |
| Preload Level | None |
| Outer Ring Width | 17 mm |
| Limiting Speed - Grease | 8000 rpm |
| Dynamic Load Rating | 30700 lbf |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Static Load Rating [Max] | 20800 lbf |
| Rows of Balls | Single |
| Weight | 0.625 LB |
| EAN or UPC | 7316576632822 |

