- 35 mm ID x 72 mm OD x 17 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| Bearing Design | Single Row Angular Contact |
| Bearing Type | Angular Contact |
| No. in Set | Single Bearing |
| icNumber | 7695930 |
| Material | Steel |
| Capacity | High Capacity |
| Enclosure | Open |
| Contact Angle | 40° |
| Locking Device | No Locking Device |
| Inner Ring Width | 17 mm |
| Limiting Speed - Oil | 11000 rpm |
| Preload Level | None |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Ball Material | Steel |
| Bore Type | Round Bore |
| Series | 72 |
| Flush Ground | No |
| O.D. Type | Straight |
| Outer Ring Width | 17 mm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Precision | Standard |
| Limiting Speed - Grease | 8000 rpm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Width | 0.67 in, 17 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Cage Type | Plastic |
| Seal Type | Unsealed |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| I.D. | 35 mm |
| Seal Material | None |
| O.D. | 72 mm |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Weight | 0.625 LB |
| EAN or UPC | 7316576632853 |

