- 35 mm ID x 72 mm OD x 17 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Seal Type | Unsealed |
| Material | Steel |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| No. in Set | Single Bearing |
| O.D. | 72 mm |
| Series | 72 |
| Bearing Design | Single Row Angular Contact |
| Bore Type | Round Bore |
| Outer Ring Width | 17 mm |
| O.D. Type | Straight |
| Cage Type | Plastic |
| I.D. | 35 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Limiting Speed - Grease | 8000 rpm |
| Capacity | High Capacity |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Locking Device | No Locking Device |
| icNumber | 7695930 |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Flush Ground | No |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| Preload Level | None |
| Ball Material | Steel |
| Precision | Standard |
| Contact Angle | 40° |
| Inner Ring Width | 17 mm |
| Enclosure | Open |
| Rows of Balls | Single |
| Width | 0.67 in, 17 mm |
| Seal Material | None |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Limiting Speed - Oil | 11000 rpm |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Weight | 0.625 LB |
| EAN or UPC | 7316576632853 |

