- 40 mm ID x 80 mm OD x 18 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Seal Type | Unsealed |
| Locking Device | No Locking Device |
| Contact Angle | 40° |
| Ball Material | Steel |
| O.D. Type | Straight |
| Enclosure | Open |
| Rows of Balls | Single |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Flush Ground | No |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Limiting Speed - Grease | 7000 rpm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Material | Steel |
| Lubricant | Oil Preservative |
| I.D. | 40 mm |
| Precision | Standard |
| Capacity | High Capacity |
| Inner Ring Width | 18 mm |
| icNumber | 7695931 |
| No. in Set | Single Bearing |
| Series | 7200 |
| Bore Type | Round Bore |
| Width | 0.71 in, 18 mm |
| Limiting Speed - Oil | 9500 rpm |
| Outer Ring Width | 18 mm |
| Preload Level | None |
| O.D. | 80 mm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Cage Type | Plastic |
| Bearing Design | Single Row Angular Contact |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Seal Material | None |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Weight | 0.818 LB |
| EAN or UPC | 7316576633003 |

