- 40 mm ID x 80 mm OD x 18 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Preload Level | None |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Series | 7200 |
| O.D. Type | Straight |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Seal Material | None |
| O.D. | 80 mm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Outer Ring Width | 18 mm |
| Bearing Design | Single Row Angular Contact |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Limiting Speed - Oil | 9500 rpm |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| I.D. | 40 mm |
| Inner Ring Width | 18 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Limiting Speed - Grease | 7000 rpm |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| No. in Set | Single Bearing |
| Width | 0.71 in, 18 mm |
| Seal Type | Unsealed |
| Material | Steel |
| icNumber | 7695931 |
| Contact Angle | 40° |
| Flush Ground | No |
| Rows of Balls | Single |
| Capacity | High Capacity |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Bore Type | Round Bore |
| Cage Type | Plastic |
| Precision | Standard |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Enclosure | Open |
| Ball Material | Steel |
| Weight | 0.818 LB |
| EAN or UPC | 7316576633003 |

