- 45 mm ID x 85 mm OD x 19 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Inner Ring Width | 19 mm |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Seal Material | None |
| Series | 72 |
| I.D. | 45 mm |
| O.D. Type | Straight |
| Bore Type | Round Bore |
| Width | 0.75 in, 19 mm |
| Preload Level | None |
| Outer Ring Width | 19 mm |
| Precision | Standard |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Rows of Balls | Single |
| Material | Steel |
| Flush Ground | No |
| O.D. | 85 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| icNumber | 7695932 |
| Capacity | High Capacity |
| Cage Type | Plastic |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Enclosure | Open |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| No. in Set | Single Bearing |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Ball Material | Steel |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Limiting Speed - Oil | 9000 rpm |
| Contact Angle | 40° |
| Seal Type | Unsealed |
| Limiting Speed - Grease | 6700 rpm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Weight | 0.928 LB |
| EAN or UPC | 7316576633096 |

