- 45 mm ID x 85 mm OD x 19 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Series | 72 |
| Limiting Speed - Oil | 9000 rpm |
| Contact Angle | 40° |
| Preload Level | None |
| Outer Ring Width | 19 mm |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| Capacity | High Capacity |
| No. in Set | Single Bearing |
| Material | Steel |
| O.D. Type | Straight |
| Rows of Balls | Single |
| Limiting Speed - Grease | 6700 rpm |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| icNumber | 7695932 |
| I.D. | 45 mm |
| Bore Type | Round Bore |
| Seal Type | Unsealed |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Ball Material | Steel |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Precision | Standard |
| Enclosure | Open |
| Cage Type | Plastic |
| Flush Ground | No |
| Seal Material | None |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Width | 0.75 in, 19 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Inner Ring Width | 19 mm |
| O.D. | 85 mm |
| Weight | 0.928 LB |
| EAN or UPC | 7316576633096 |

