- 55 mm ID x 100 mm OD x 21 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Cage Type | Metal |
| Inner Ring Width | 21 mm |
| Precision | Standard |
| Flush Ground | No |
| Outer Ring Width | 21 mm |
| Width | 0.83 in, 21 mm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Contact Angle | 40° |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Rows of Balls | Single |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| icNumber | 7695855 |
| O.D. Type | Straight |
| Preload Level | None |
| Series | 7200 |
| Locking Device | No Locking Device |
| O.D. | 100 mm |
| Material | Steel |
| Capacity | High Capacity |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Bore Type | Round Bore |
| Limiting Speed - Grease | 4500 rpm |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Enclosure | Open |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Dynamic Load Rating | 46200 lbf |
| No. in Set | Single Bearing |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| I.D. | 55 mm |
| Ball Material | Steel |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Seal Type | Unsealed |
| Seal Material | None |
| Static Load Rating [Max] | 36000 lbf |
| Weight | 1.49 LB |
| EAN or UPC | 7316576633317 |

