- 55 mm ID x 100 mm OD x 21 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| O.D. | 100 mm |
| Bore Type | Round Bore |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Ball Material | Steel |
| O.D. Type | Straight |
| Outer Ring Width | 21 mm |
| Dynamic Load Rating | 46200 lbf |
| No. in Set | Single Bearing |
| Width | 0.83 in, 21 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Contact Angle | 40° |
| Static Load Rating [Max] | 36000 lbf |
| Series | 7200 |
| Seal Material | None |
| Cage Type | Metal |
| Precision | Standard |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Inner Ring Width | 21 mm |
| Preload Level | None |
| Flush Ground | No |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Seal Type | Unsealed |
| Locking Device | No Locking Device |
| I.D. | 55 mm |
| Capacity | High Capacity |
| Material | Steel |
| Enclosure | Open |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Limiting Speed - Grease | 4500 rpm |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Rows of Balls | Single |
| icNumber | 7695855 |
| Weight | 1.49 LB |
| EAN or UPC | 7316576633317 |

