- 55 mm ID x 100 mm OD x 21 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Compressors
- Centrifuges
- Pumps
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Material | Steel |
| Contact Angle | 40° |
| Inner Ring Width | 21 mm |
| No. in Set | Single Bearing |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Seal Type | Unsealed |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Ball Material | Steel |
| O.D. Type | Straight |
| Preload Level | None |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Precision | Standard |
| Seal Material | None |
| icNumber | 7696059 |
| Locking Device | No Locking Device |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Static Load Rating [Max] | 36000 lbf |
| Rows of Balls | Single |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| O.D. | 100 mm |
| Limiting Speed - Grease | 4500 rpm |
| Enclosure | Open |
| Outer Ring Width | 21 mm |
| Capacity | High Capacity |
| Cage Type | Plastic |
| Dynamic Load Rating | 46200 lbf |
| Bore Type | Round Bore |
| Series | 7200 |
| Flush Ground | No |
| I.D. | 55 mm |
| Width | 0.83 in, 21 mm |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Weight | 1.367 LB |
| EAN or UPC | 7316577149756 |

