- 55 mm ID x 100 mm OD x 21 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Compressors
- Centrifuges
- Pumps
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Series | 7200 |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Static Load Rating [Max] | 36000 lbf |
| Width | 0.83 in, 21 mm |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Contact Angle | 40° |
| Ball Material | Steel |
| Bore Type | Round Bore |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| Preload Level | None |
| Outer Ring Width | 21 mm |
| Material | Steel |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Seal Type | Unsealed |
| I.D. | 55 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Capacity | High Capacity |
| Locking Device | No Locking Device |
| Dynamic Load Rating | 46200 lbf |
| icNumber | 7696059 |
| Rows of Balls | Single |
| Cage Type | Plastic |
| Inner Ring Width | 21 mm |
| Enclosure | Open |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| O.D. Type | Straight |
| No. in Set | Single Bearing |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Flush Ground | No |
| Limiting Speed - Grease | 4500 rpm |
| Precision | Standard |
| Seal Material | None |
| O.D. | 100 mm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Weight | 1.367 LB |
| EAN or UPC | 7316577149756 |

