- 70 mm ID x 125 mm OD x 24 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Precision | Standard |
| Locking Device | No Locking Device |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| I.D. | 70 mm |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Cage Type | Plastic |
| No. in Set | Single Bearing |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Seal Type | Unsealed |
| Outer Ring Width | 24 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Material | Steel |
| O.D. | 125 mm |
| Contact Angle | 40° |
| Bore Type | Round Bore |
| icNumber | 7695992 |
| Preload Level | None |
| Limiting Speed - Grease | 3400 rpm |
| Seal Material | None |
| Flush Ground | No |
| Ball Material | Steel |
| Width | 0.94 in, 24 mm |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Static Load Rating [Max] | 56000 lbf |
| Rows of Balls | Single |
| Enclosure | Open |
| Dynamic Load Rating | 67600 lbf |
| Series | 7200 |
| O.D. Type | Straight |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Capacity | High Capacity |
| Inner Ring Width | 24 mm |
| Weight | 2.491 LB |
| EAN or UPC | 7316576633539 |

