- 70 mm ID x 125 mm OD x 24 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Outer Ring Width | 24 mm |
| Flush Ground | No |
| Dynamic Load Rating | 67600 lbf |
| Lubricant | Oil Preservative |
| I.D. | 70 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Cage Type | Plastic |
| Seal Material | None |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| Preload Level | None |
| Seal Type | Unsealed |
| icNumber | 7695992 |
| O.D. | 125 mm |
| Width | 0.94 in, 24 mm |
| O.D. Type | Straight |
| Contact Angle | 40° |
| Rows of Balls | Single |
| No. in Set | Single Bearing |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Series | 7200 |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Precision | Standard |
| Material | Steel |
| Static Load Rating [Max] | 56000 lbf |
| Limiting Speed - Grease | 3400 rpm |
| Enclosure | Open |
| Ball Material | Steel |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Inner Ring Width | 24 mm |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Capacity | High Capacity |
| Bore Type | Round Bore |
| Weight | 2.491 LB |
| EAN or UPC | 7316576633539 |

