- 70 mm ID x 125 mm OD x 24 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Bore Type | Round Bore |
| Preload Level | None |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| icNumber | 7695992 |
| Ball Material | Steel |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Cage Type | Plastic |
| Contact Angle | 40° |
| No. in Set | Single Bearing |
| Material | Steel |
| Seal Type | Unsealed |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Width | 0.94 in, 24 mm |
| Series | 7200 |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| Enclosure | Open |
| O.D. Type | Straight |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Outer Ring Width | 24 mm |
| Flush Ground | No |
| O.D. | 125 mm |
| I.D. | 70 mm |
| Seal Material | None |
| Locking Device | No Locking Device |
| Rows of Balls | Single |
| Capacity | High Capacity |
| Bearing Design | Single Row Angular Contact |
| Inner Ring Width | 0.94 in, 24 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Precision | Standard |
| Weight | 2.491 LB |
| EAN or UPC | 7316576633553 |

