- 70 mm ID x 125 mm OD x 24 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Locking Device | No Locking Device |
| O.D. | 125 mm |
| Flush Ground | No |
| No. in Set | Single Bearing |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| icNumber | 7695992 |
| I.D. | 70 mm |
| Preload Level | None |
| Outer Ring Width | 24 mm |
| Series | 7200 |
| Inner Ring Width | 0.94 in, 24 mm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Cage Type | Plastic |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Enclosure | Open |
| Capacity | High Capacity |
| Width | 0.94 in, 24 mm |
| Precision | Standard |
| Rows of Balls | Single |
| Seal Material | None |
| Ball Material | Steel |
| Contact Angle | 40° |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Material | Steel |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Bearing Design | Single Row Angular Contact |
| O.D. Type | Straight |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Seal Type | Unsealed |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| Bore Type | Round Bore |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Weight | 2.491 LB |
| EAN or UPC | 7316576633553 |

