- 75 mm ID x 130 mm OD x 25 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Centrifuges
- Pumps
- Compressors
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
| O.D. | 130.0000 mm |
| Series | 7200 |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Locking Device | No Locking Device |
| Static Load Rating [Max] | 14,400.00 lbf |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Inner Ring Width | 25 mm |
| Reference Speed | 5600 rpm |
| I.D. | 75 mm |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Preload Level | None |
| Cage Type | Metal |
| Flush Ground | No |
| Enclosure | Open |
| Ball Material | Steel |
| Seal Material | None |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Width | 24 mm |
| O.D. Type | Straight |
| Limiting Speed | 6000 rpm |
| Bore Type | Round Bore |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Rows of Balls | Single |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Seal Type | Unsealed |
| Capacity | High Capacity |
| No. in Set | Single Bearing |
| Precision | Standard |
| Dynamic Load Rating | 16,400.00 lbf |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Material | Steel |
| icNumber | 7695987 |
| Contact Angle | 40° |
| Outer Ring Width | 25 mm |
| Weight | 2.866 LB |
| EAN or UPC | 7316576650086 |

