- 75 mm ID x 130 mm OD x 25 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Centrifuges
- Pumps
- Compressors
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
| Preload Level | None |
| Dynamic Load Rating | 16,400.00 lbf |
| Static Load Rating [Max] | 14,400.00 lbf |
| Reference Speed | 5600 rpm |
| No. in Set | Single Bearing |
| I.D. | 75 mm |
| Outer Ring Width | 25 mm |
| Contact Angle | 40° |
| Inner Ring Width | 25 mm |
| Cage Type | Metal |
| Enclosure | Open |
| Ball Material | Steel |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Seal Type | Unsealed |
| Rows of Balls | Single |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Seal Material | None |
| Precision | Standard |
| Bore Type | Round Bore |
| icNumber | 7695987 |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Series | 7200 |
| Width | 24 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Capacity | High Capacity |
| Material | Steel |
| O.D. | 130.0000 mm |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| O.D. Type | Straight |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Flush Ground | No |
| Limiting Speed | 6000 rpm |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Weight | 2.866 LB |
| EAN or UPC | 7316576650086 |

