- 80 mm ID x 140 mm OD x 26 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Standard Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| O.D. | 140 mm |
| Bore Type | Round Bore |
| Preload Level | None |
| Precision | Standard |
| Capacity | High Capacity |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Seal Material | None |
| Ball Material | Steel |
| Outer Ring Width | 26 mm |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Cage Type | Plastic |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Flush Ground | No |
| icNumber | 7696351 |
| Contact Angle | 40° |
| Rows of Balls | Single |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| No. in Set | Single Bearing |
| O.D. Type | Straight |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Locking Device | No Locking Device |
| Enclosure | Open |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Inner Ring Width | 1.02 in, 26 mm |
| Width | 1.02 in, 26 mm |
| I.D. | 80 mm |
| Material | Steel |
| Seal Type | Unsealed |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Series | 7200 |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Weight | 3.211 LB |
| EAN or UPC | 7316576633607 |

