- 80 mm ID x 140 mm OD x 26 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Standard Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Lubricant | Oil Preservative |
| icNumber | 7696351 |
| Cage Type | Plastic |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Seal Type | Unsealed |
| Inner Ring Width | 1.02 in, 26 mm |
| Enclosure | Open |
| I.D. | 80 mm |
| Rows of Balls | Single |
| O.D. Type | Straight |
| Ball Material | Steel |
| Contact Angle | 40° |
| Seal Material | None |
| Bore Type | Round Bore |
| Width | 1.02 in, 26 mm |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| No. in Set | Single Bearing |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Preload Level | None |
| Capacity | High Capacity |
| Material | Steel |
| Locking Device | No Locking Device |
| Precision | Standard |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Flush Ground | No |
| Outer Ring Width | 26 mm |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| O.D. | 140 mm |
| Series | 7200 |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Weight | 3.211 LB |
| EAN or UPC | 7316576633607 |

