- 80 mm ID x 140 mm OD x 26 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
| I.D. | 80 mm |
| Dynamic Load Rating | 18,700.00 lbf |
| Static Load Rating [Max] | 16,500.00 lbf |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| icNumber | 7695857 |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Flush Ground | No |
| Width | 25 mm |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Locking Device | No Locking Device |
| Enclosure | Open |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Inner Ring Width | 26 mm |
| Seal Material | None |
| Contact Angle | 40° |
| Ball Material | Steel |
| Preload Level | None |
| Series | 7200 |
| Reference Speed | 5600 rpm |
| Rows of Balls | Single |
| Precision | Standard |
| Outer Ring Width | 26 mm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| O.D. Type | Straight |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Seal Type | Unsealed |
| Limiting Speed | 5600 rpm |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| No. in Set | Single Bearing |
| Bore Type | Round Bore |
| Material | Steel |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Capacity | High Capacity |
| O.D. | 140.0000 mm |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Cage Type | Metal |
| Weight | 3.382 LB |
| EAN or UPC | 7316576650116 |

