- 80 mm ID x 140 mm OD x 26 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
| Outer Ring Width | 26 mm |
| Limiting Speed | 5600 rpm |
| Reference Speed | 5600 rpm |
| Locking Device | No Locking Device |
| icNumber | 7695857 |
| Seal Type | Unsealed |
| Enclosure | Open |
| Ball Material | Steel |
| No. in Set | Single Bearing |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Capacity | High Capacity |
| Dynamic Load Rating | 18,700.00 lbf |
| Contact Angle | 40° |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Material | Steel |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Static Load Rating [Max] | 16,500.00 lbf |
| Inner Ring Width | 26 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Seal Material | None |
| Preload Level | None |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| I.D. | 80 mm |
| O.D. Type | Straight |
| O.D. | 140.0000 mm |
| Precision | Standard |
| Bore Type | Round Bore |
| Flush Ground | No |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Series | 7200 |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Cage Type | Metal |
| Width | 25 mm |
| Weight | 3.382 LB |
| EAN or UPC | 7316576650116 |

