- 85 mm ID x 150 mm OD x 28 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Series | 7200 |
| Capacity | High Capacity |
| Seal Type | Unsealed |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Locking Device | No Locking Device |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Ball Material | Steel |
| Width | 1.1 in, 28 mm |
| I.D. | 85 mm |
| Seal Material | None |
| Rows of Balls | Single |
| Flush Ground | No |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Outer Ring Width | 28 mm |
| Contact Angle | 40° |
| O.D. | 150 mm |
| Material | Steel |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Bore Type | Round Bore |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Enclosure | Open |
| Precision | Standard |
| Inner Ring Width | 28 mm |
| Preload Level | None |
| O.D. Type | Straight |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| icNumber | 7696061 |
| Cage Type | Plastic |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| No. in Set | Single Bearing |
| Weight | 4.049 LB |
| EAN or UPC | 7316576633638 |

