- 85 mm ID x 150 mm OD x 28 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| Preload Level | None |
| Bore Type | Round Bore |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Outer Ring Width | 28 mm |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Seal Type | Unsealed |
| O.D. | 150 mm |
| Contact Angle | 40° |
| Width | 1.1 in, 28 mm |
| Precision | Standard |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Cage Type | Plastic |
| Flush Ground | No |
| Series | 7200 |
| Enclosure | Open |
| Rows of Balls | Single |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| I.D. | 85 mm |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Material | Steel |
| Ball Material | Steel |
| Seal Material | None |
| icNumber | 7696061 |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Locking Device | No Locking Device |
| Capacity | High Capacity |
| O.D. Type | Straight |
| Inner Ring Width | 28 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| No. in Set | Single Bearing |
| Weight | 4.049 LB |
| EAN or UPC | 7316576633638 |

