- 85 mm ID x 150 mm OD x 28 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Precision | Standard |
| Cage Type | Metal |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Material | Steel |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Limiting Speed - Grease | 3250 rpm |
| Outer Ring Width | 28 mm |
| Capacity | High Capacity |
| icNumber | 7695886 |
| Seal Type | Unsealed |
| Preload Level | None |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Ball Material | Steel |
| Contact Angle | 40° |
| I.D. | 85 mm |
| O.D. | 150 mm |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Dynamic Load Rating | 95600 lbf |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Enclosure | Open |
| Locking Device | No Locking Device |
| Static Load Rating [Max] | 83000 lbf |
| O.D. Type | Straight |
| Bore Type | Round Bore |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Rows of Balls | Single |
| Inner Ring Width | 28 mm |
| Seal Material | None |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| No. in Set | Single Bearing |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Weight | 4.136 LB |
| EAN or UPC | 7316576650130 |

