- 85 mm ID x 150 mm OD x 28 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Static Load Rating [Max] | 83000 lbf |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Enclosure | Open |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Rows of Balls | Single |
| Outer Ring Width | 28 mm |
| Bore Type | Round Bore |
| Locking Device | No Locking Device |
| Preload Level | None |
| Dynamic Load Rating | 95600 lbf |
| icNumber | 7695886 |
| Capacity | High Capacity |
| Seal Material | None |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Contact Angle | 40° |
| No. in Set | Single Bearing |
| Limiting Speed - Grease | 3250 rpm |
| O.D. | 150 mm |
| O.D. Type | Straight |
| Inner Ring Width | 28 mm |
| Material | Steel |
| Seal Type | Unsealed |
| Precision | Standard |
| Cage Type | Metal |
| Lubricant | Oil Preservative |
| I.D. | 85 mm |
| Ball Material | Steel |
| Weight | 4.136 LB |
| EAN or UPC | 7316576650130 |

