- 90 mm ID x 160 mm OD x 30 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Preload Level | None |
| Cage Type | Plastic |
| Locking Device | No Locking Device |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Seal Material | None |
| Precision | Standard |
| Rows of Balls | Single |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| O.D. Type | Straight |
| Enclosure | Open |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Capacity | High Capacity |
| Inner Ring Width | 30 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Material | Steel |
| Flush Ground | No |
| Series | 7200 |
| icNumber | 7696160 |
| Outer Ring Width | 30 mm |
| Static Load Rating [Max] | 96500 lbf |
| No. in Set | Single Bearing |
| I.D. | 90 mm |
| Width | 1.18 in, 30 mm |
| Ball Material | Steel |
| Limiting Speed - Grease | 3400 rpm |
| Dynamic Load Rating | 108000 lbf |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| O.D. | 160 mm |
| Contact Angle | 40° |
| Bore Type | Round Bore |
| Seal Type | Unsealed |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Weight | 5.016 LB |
| EAN or UPC | 7316577086679 |

