- 90 mm ID x 160 mm OD x 30 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Preload Level | None |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Dynamic Load Rating | 108000 lbf |
| icNumber | 7696160 |
| I.D. | 90 mm |
| Series | 7200 |
| Seal Material | None |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Outer Ring Width | 30 mm |
| Contact Angle | 40° |
| Static Load Rating [Max] | 96500 lbf |
| Ball Material | Steel |
| Cage Type | Plastic |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Limiting Speed - Grease | 3400 rpm |
| Flush Ground | No |
| Locking Device | No Locking Device |
| Capacity | High Capacity |
| Bore Type | Round Bore |
| No. in Set | Single Bearing |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Enclosure | Open |
| Lubricant | Oil Preservative |
| O.D. | 160 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Inner Ring Width | 30 mm |
| Precision | Standard |
| Width | 1.18 in, 30 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Material | Steel |
| O.D. Type | Straight |
| Seal Type | Unsealed |
| Weight | 5.016 LB |
| EAN or UPC | 7316577086679 |

